Po dvou dnech ve Vysokých Tatrách jsme odjeli na skok do Košic, města, kde v ranném mládí bylo užíváno s babičkou školních prázdnin.
Město Košice se v roce 2000 proměnilo v krásné, a i v neděli rušné promenádní město. Doje-li jsme zde po 10.00 hodině. Na našem skládacím kole jen kousek přes park, a jste u vily, kde se podepisovala v roce 1945 deklarace o novém Československu. A hned na to jste na hlavní třídě s košickým dómem a historickými budovami. Tramvajová doprava byla zrušena, kolem zakonzervované kolejové dráhy, je po obou stranách zbudována hladká asfaltová cyklostezka a po novém dlážděném prostoru se v obou směrech hrnou kolem Vás davy lidí. Touto dobou lidé z kostelů, či do kostelů, a to všech vyznání a národností. Město je provoněné novým jarem, prohřáté sluncem a celkový dojem je úžasný.
jsme před košickou vilou kde se podepsala nová deklarace o Československu v roce 1945 poničený zvon z košické katedrály opravila zvonařská rodina Ditrichů z Brodku u Přerova, v pozadí divadlo
tak tipycké pohledy pro skupinu střech košické katedrály Symbol města Košic
Lidé odkládají teplé kabáty, staré dámy ještě větrají rozepnuté kožichy, pánové mezi sebou diskutují ve slovenštině či maďarštině. Město Košice je městem, kde se promenáduje, to je něco, co lze znát jen z dobových filmů, jako byl třena Obchod na korze. Fasády domů jsou nově opravené, barevné, cukrárny již po ránu obležené a kdo neposedí, tak odtud odchází se zabalenými zákusky. A bylo tu tak rušno to dopoledne našeho příjezdu, ale i odpoledne při našem odjezdu, s tím rozdílem, že už i všudy přítomné hospůdky byly zaplněné.
malebné fasády po rekonstrukcích na hlavní třídě Košic něco z nedělního dopoledne na promenádě
Protože jsme tady byli na kolech, vydali jsme se vyznačenou cyklostezkou do míst, kam se jezdí na odpolední výlety. A ten den to nebylo shledání jen s plným parkovištěm na Horním Bankově, ale i s odpolední mší v poutní kapličce na Horním Bankově. Toto poutní místo je tady zmiňováno od roku 1630, kdy tamější voda ze studánky prý uzdravila zrak.
idylka pod stromy na Horním Bankově idylka pod stromy na Horním Bankově
Je odtud výhled na Košice. Ale cestu tam jsme museli absolvovat vedle kola, neboť vedla jen stále do pořádného kopce, když cestou nás přejížděli první jarní cyklisté sportovci, či velké počty osobních aut. Na Dolním Bankově je renovovaný hotel Bankov, který byl v roce 2007 zrekonstruován a projekt získal ceny za provedené rekonstrukce. Ten původní zde stojí od roku 1867. Samozřejmě, že po tak náročném výšlapu dlouhém 3 km jsme museli hotel prozkoumat. Neboť dle našich zkušeností je zde určitě voňavé WC. Ale i prohlídka restaurace a jiných historických salonků byla kouzelná. Jen k pohoštění jsme nebyly vhodně oblečeni, takže jsme hotel opouštěli jen s pěkným prospektem v ruce.
jsme před hotelem na Dolním Bankově interiér hotelu Bankov
Kdo se ale pro tuto akci nerozhodne, může nakouknout na krásy interiéru na webu www.hotelbankov.sk . Na vrcholu Benkova je mezi starými stromy žlutě zářící kaplička, kde ve chvíli našeho příchodu započala poutní mše s vyzváněním. Pod stromy byly rozdělané ohníčky, hloučky lidí si dělali svačinkovou siestu, připadali jsme si tady jak na kopcích nad Istanbulem v Turecku. Velmi zajímavá atmosféra. Tu jsme ale po řádném odpočinutí opustili dlouhým sjezdem, zase na hlavní ulici města Košice a rovnou na nádraží, ze kterého během 10 minut odjížděl v 16.07 rychlík na Bratislavu. Než zde čekat dvě hodiny na přímý vlak na Prahu, tak jsme se usadili a vyjeli. Poklábosili jsme cestou s průvodčí o tom jak to chodí mezi železničáři na Slovensku a v 19 hodiny jsme vystoupili v Žilině. Jen tak jsme se brouzdali až jsme na Hlinkově náměstí v temné noci objevili, že vedle nasvětlené dominanty kostela, tak typické dominanty Žiliny, se postupně nasvětluje fasáda nám neznámého čehosi. A když jsem stoupali směrem k hornímu náměstí, tak jsme zjistili, že staré domy po pravé straně jsou pryč a místo nich je zde nový obchodní komplex. A protože nám nikdo a nic nezabránilo vjet do uzavřených a teplých prostor obchodního domu i s našimi skládacími koly, tak jsem si zde udělali pohodovou prohlídku a kochali jsme se něčím, co v našich zemích jen tak nespatříte. Moderní architektura nás přímo šokovala a vězte, že těch obchodních center jsme už viděli dost, abychom mohli hodnotit. No prostě už jste někde uprostřed obchodního centra viděli akvárium se žraloky? Tak posuďte sami.
v akvariu centra Mirage se prohání žraloci obchodní centrum Mirage v Žilině
Mají zde otevřeno do 21 hodin. Můžete si zde zahrát bowling, či minigolf, najíte se v restauracích či bufetech všech cenových kategorii a ještě snad i něco utratíte, a to i v neděli před 21 hodinou. Tak až se Vám stane, že pojedete přes Žilinu, vězte, že už zde není jen obchodní dům Prior – Tesco, ale hned v jeho sousedství v kopci nad ním je i obchodní centrum Mirage.
No a v závěru už jen přeji těm, kdo si najdou čas příjemné koukání na snímky pořízené v Košicích.
Similar Posts:
- Výlet do ZOO Lešná – květen 2012 – 22.5.2012
- Kostelní architektura na Ischii – 27.4.2011
- Jarní výlet směr Letohrad – Klodsko – Králíky – Červená voda. – 28.5.2012
- Vzpomínka na Velikonoční putování do Klodska a v kopcích kolem Letohradu v roce 2009 – 5.11.2013
- 02 – Opevněné malované pravoslavné kláštery v kraji Bukovina. – 27.7.2017
Both comments and pings are currently closed.