Za poznáním nové cyklostezky mezi Olomoucí a Šternberkem – 20.srpen 2014
Za poznáním nové cyklostezky mezi Olomoucí a Šternberkem –
– 20.srpen 2014
Mlhavé ráno se rozjasnilo právě když jsem projížděl po asfaltové cyklostezce kolem řeky Moravy v Olomouci. Ranní poklid a zase jednou sluníčko, které rozehnalo ranní mlhy. Olomouc má již hodně rozsáhlou síť cyklostezek a tak je kam vyrazit za poznáním nových tras.
BEA centrum v Olomouci při řece Moravě, pohled z cyklostezky evangelický kostel při řece Moravě v Olomouci
Když projedete městem objeví se před Vámi Klášterní hradisko, které je tak kvalitně opravené, že stále září novotou a když se pak přidá i ranní slunce, je na co koukat. Tento klášter sloužil jako vojenská nemocnice už od roku 1748 jak se dovíte v detailech na webu www.vnol.cz. Historií se pak zabývá i web www.agartha.cz .
ještě jednou s krásným osvětlením ranního slunce Klášterní hradisko pohled na centrum Olomouce od Klášterního hradiska
Proto mohu doporučit pokračovat pod tímto klášterem kolem oplocení střední zemědělské školy až do míst, kde najdete vojenský hřbitov, který sloužil k pohřbívání vojáků. Je v žalostném stavu, ale bude to asi patřit k poznání při této cyklostezce.
rekonstruovaný pomník na Jablonského ulici v Olomouci Černovíře na vojenském hřbitově v OLomouci - Černovíře
Když by jste jeli ale po Jablonského ulici, která je souběžná s jíž zmíněnou trasou, narazíte na překrásně rekonstruovaný morový sloup v části Černovír. No a pak už jen držíte směr podle čísla 6104 a dojedete k železničnímu nadjezdu.
Za ním pak je nová asfaltová cyklostezka podél železniční trati na Zábřeh. Určitě projedete kolem Přístavu Hlušovice, kde když bude otevřeno, můžete občerstvit v příjemném prostředí své tělo.
záběry z cyklostezky na Hlušovice zastavení u Přístavu Hlušovice
Cyklostezka pak v novém pokračuje na obec Bohuňovice, kde by jste mohli odbočit do lázní, které tu byli zřízeny v objektu administrativy bývalého zemědělského družstva což samo o sobě stojí za zhlédnutí a návštěvu. O víkendech bývá ale narváno. Cyklostezka pak pokračuje stále kolem železnice na Šternbek a to stále po rovině, takže budete potkávat i inlajnisty.
záběry z cyklostezky na Štarnov záběry z cyklostezky na Štarnov
U obce Šternov se objeví zdevastované a vypuštěné rybníky, ale i ony mají cosi do sebe. Cestou jsou nová odpočivadla a vše zatím čisté a upravené, vždyť je to nové. No a pak už je Šternberk.
chrám Zvěstování pany Marie ve Šternberku pohledy na hrad ve Šternberku
Tady doporučuji navštívit náměstí a z něj zajet pod hlavní chrám ve městě, který navazuje na přilehlý klášter. Nyní je zde možná prohlídka sklepů, a v klášteře samotném jsou už dokončené restaurátorské práce od malíře Handkeho.
chrám Zvěstování pany Marie ve Šternberku
symbol hodin na hlavním náměstí ve Šternberku
moderní dům šternberské charity pod klášterem
I interiér chrámu je vyčištěn a září novotou. kdy je zde otevřeno a co vše lze vidět najdete na webu www.handke.cz . Na dalším webu www.sternberk.eu pak najdete i další typy na to co vidět ve Šternberku a okolí. Já osobně jsem prohlídku ukončil na náměstí pod novodobými hodinami a vydal se k vlakovému nádraží, abych se vrátil po 14 km na cyklostezce zpět do Olomouce. Tento výlet mohu jen doporučit. Jinak o Šternberku jsem již něco i napsal v článku Velikonoce ve Šternberku roku 2012.
Similar Posts:
- Sluňákov – místo pro ekologické aktivity – září 2014. – 29.9.2014
- Na prohlídce Sloupsko-šošůvské jeskyně. – 9.4.2018
- Krásné údolí Velké Karlovice v roce 2014 a vzpomínky na doby dřívější – 5.9.2014
- Bytča – město, které nás překvapilo – 26.7.2013
- Hrad Sovinec ve vzpomínkách na rok 2004 a 2012. – 18.2.2014
Both comments and pings are currently closed.