


Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
Osmé setkání s přáteli z Kanady v roce 2009.
Při sepisování vzpomínek na tento rok 2009 jsem zjistil, že podzimní setkání v Roudnici nad Labem jsem již zpracoval, ale opět to bylo bez odkazů na krásné webové stránky našich Českých měst. A tak i zde zařadím jen výčet navštívených míst a odkaz na webové stránky, kde lze dohledat detailní informace o městě či o navštíveném místě.
Na jaře tohoto roku 2009 jsme se setkali v Olomouci a pak autem jeli do Beskyd. Kdo je už navštívil, určitě mi dá za pravdu, že když vyjde počasí, tak to jsou krásná místa naší vlasti, kam se vyplatí vracet a užívat si to tu.
První naše zastavení bylo prosté, bylo to ve městě Hranice na Moravě. Bylo to proto, abych hostům z Kanady ukázal, jak umí upravit zámek na městský úřad.
radnice - zámek v Hranicích na Moravě
nádvoří radnice - zámku má prosklenou střechu
No a potom už jsme jeli a jeli, až jsem zaparkovali na Pustevnách. Dnes když vzpomínám, tak se probírám fotkami, které jsou už hodně vzácné, protože jedna z nejkrásnějších staveb od architekta Jurkoviče, dům Libušín nám vyhořel a bude dlouho trvat, než se dostane no původní podoby.
Krásy této lokality si ale můžete také dohledat v mých vzpomínkách na webu www.cestotipy.cz/2011/listopadove-putovani-za-inverzi-na-pustevny-a-solan/ , kdy jsem tady byl v zimě. Ale i na oficiálních stránkách www.pustevny.cz/o-pustevnach/pustevny/
je jich tu víc které postavil arch.Jurkovič
a to je chata Libušín, která nedávno vyhořela Čti více…
Výlet do Roudnice na podzim roku 2009.
Jako každým rokem, a to už od roku 2001, se vzájemně navštěvujeme s našimi přáteli, co bydlí v Roudnici nad Labem a mají zájem poznávat krásy Česka, které opustili po roce 1968. Je jim proto tak blízké a vzpomínky tak při našich cestách ožívají, že jim nevadí, když je vozíme v kruzích kolem Roudnice, které se nám za tímto účelem stávají základnou a mají i pro nás přínos, protože nemusíme vše realizovat jen dálkovými přesuny z Moravy do těchto končin Česka.
Tentokrát na podzim roku 2009 jsme naplánovali města, která jsme do té doby vůbec nepoznali. Pobyt v Roudnici byl tentokrát zpestřen přehlídkou veteránů na hlavním náměstí Roudnice nad Labem. http://www.roudnicenl.cz/mesto/pamatky
Roudnice nad Labem a jen někteří z nablízkaných veteránů
Roudnice nad Labem a jen někteří z nablízkaných veteránů
Roudnice nad Labem pohledy z vyhlídkové věže
Roudnice nad Labem pohledy z vyhlídkové věže - zámek
Podařilo se nám v těchto slavnostních dnech také vystoupit na vyhlídkovou věž kousek od náměstí a spatřit tak daleké okolí tohoto zajímavého města.
Druhý den jsme si to namířili do měst, která nám do té doby byla neznámá.
na náměstí v Lounech
městské hradby v Lounech Čti více…
Vzpomínka na Velikonoční putování do Klodska a v kopcích kolem Letohradu v roce 2009.
Končí nám rok 2013, je škaredé podzimní počasí a tak se dá vzpomínat a plánovat co asi bude ten další rok. A tak jsme se podíval na fotky z velikonočního putování krajem mezi Lanškrounem a Letohradem kdy jsme neodolali zajížďce do polského Klodsla a do lázní Ladek Zdroj. Byl to nápad okamžitý, ale zažít velikonoční atmosféru v polském Klodsku, to stálo za to. Naše putování začalo v Tatenicích na železniční zastávce mezi dvěma tunely. Odtud jsme pak měli první zastávku na náměstí v Lanškrouně, pak v Jablonném nad Orlicí, kde mají hodně zajímavé náměstí, kterému vévodí stará jabloň.
na náměstí v Jablonném nad Orlicí
na náměstí v Jablonném nad Orlicí
Pak už nás to zavedlo na Polska, do okresního města Klodsko. Právě tam slavili velikonoční pondělí a byl to pro nás hodně nezvyklý zážitek, protože poláci mají ten den zcela odlišné zvyky jako je tomu u nás.
v polském Klodsku
v polském Klodsku Čti více…
Vzpomínka na zimní dovolenou v Nasfeldu – únor 2008, ale pak i v březnu ve Schladmingu v roce 2009.
Ještě v době plného pracovního nasazení jsme tehdy v únoru roku 2008 jeli s pracovním kolektivem a autobusem do Rakouska, abychom tady v obci Nasfeld, kam se dojede po projetí nám více známého města Villach či Hermagor mohli prožít zimní dovolenou, kterou i si pořádně užili jak sjezdaři, tak i běžkaři.
A protože jsme tam byli autobusem a ten s námi mohl zajet i někam po okolí, mohli jsme navštívit lyžařské centrum na hranicích s Itáliií, kde se to podle silniční značky jmenovalo Passo Pramálo, ale také jsme na den vyrazili k jezeru Weissensee, kde jsou k dispozici nádherné okruhy na hladkém ledu jezera, dlouhé až 33 km, pokud je vše zamrzlé.
A je to o počasí, pokud se vydaří slunečný den, pak to jsou zážitky, které se jen tak nezapomínají. Na to aby bylo dostatek sněhu pak v této lokalitě postačí jen jedna noc s neustálým sněžením a na Passso Pramallo to pak bylo něco.
jsme na Passo Pramollo na hranici rakouska s Itálií
bylo pořád na co koukat, takže když se postálo, nikdo si nevšiml, že už nemůžeme běžet po stopě
No a jaké že to bylo na jezeře pro běžkaře ? Když jsme to tu objevili poprvé, tak jsme se nestačili divit. Protože na jezeře byli upravené okruhy s čistým a hladkým ledem pro jízdu na dlouhých nožích a hned vedle toho stopy pro běžkaře. Ti si ale mohli občas i odbočit na cestičku mimo jezero, takže to bylo hodně půvabné.
místy upozornění že led není zrovna pevný
a rychlobluslaři nastpupili na upravenou trať Čti více…
Na velikonoce v dubnu roku 2009 jsme si udělali výlet do oblasti nám málo známé, ale co do přírodních a zvykových zážitků velmi zajímavé oblasti.
Vyrazili jsme údolím Moravské Sázavy od Zábřehu po Tatenice, pak se dali přes Letohrad na Jablonné nad Orlicí a odbočili jsme do Polska do města Klodsko, kde jsme si vychutnali atmosféru velikonoční neděle se svěcením pokrmů dle polského zvyku.
údolí Moravské Sázavy u Tatenic
Jablonné nad Orlicí a jabloň jako živoucí symbol města
hradby nad Klodskem
v kostele ve městě Klodsko - svěcení pokrmů Čti více…
Každá dovolená někdy končí. A tak nám cestovka zorganizovala poslední cestu jako denní výlet, který končil večerním naloděním na zpáteční plavbu z Bastie do Livorna.
Brzy po ránu jsme opustili camp a vyrazili přes sedlo Vizzavona v nadmořské výšce 1.161 m n.m. Cestou jsme občas zahlédli železniční trať stále provozovanou a vychvalovanou na některých webech, kterými jsem listoval. My jsme měli možnost se v sedle pokochat okolními hřebeny, kde bylo vidět že jsou skutečně vysoké, protože na nich ještě ležel i sníh.
pohled na pohoří kolem průsmyku Vizzavona ve výšce 1161 m n.m.
na průsmyku Vizzavona v dáli ještě sníh na vrcholcích
Z tohoto sedla, jak jsem dozvěděl po zabrouzdání na googlearth, je vedena trasa až na nejvyšší horu Korsiky Monte Cinto 2.710 m n.m., a cesta je krásně popsána na webu www.autdooring.cz/korsika . Pak jsme měli další zastávku na které se fotil viadukt pro stále provozovanou železnici, který postavil pan Eifel
most, který postavil Eifel na železniční trati mezi Ajacciem a městem Corte a který byl skoro jako Ivančický viadukt u Brna. Čti více…
Tento výlet byl fakultativní a cestovka jej realizovala až po projeveném zájmu většiny účastníků zájezdu. A většina byla a tak se jelo. Opět to byl lehký výlet naplněný poznáváním korsické krajiny. Čas života je krátký na to, aby se mohl člověk vracet na svá oblíbená místa, když je jich v Evropě a nejen v Evropě ale i u nás mnoho. A hodně toho času nám minulý režim taky vzal, takže i když to tady bylo úžasné, zejména pak pro ty co milují horskou turistiku.
pohoří Bavella - dolomitové skály
pohoří bavella a její nádherné porosty a detaily
pohoří Bavella - co k tomu dodat
pohled na projetou trasu s pohořím Bavella v pozadí
Výlet spočíval v tom, že nás dovezli na velké vrcholové parkoviště, kde těch vozidle bylo požehnaně. A pak každý na svou pěst měl možnost vyrazit na krátkou, či delší označkovanou trasu v okolí. na určitou hodinu jsme se opět nalodili a jeli domů do campu. V pozdním odpoledni jsme se už čvachtali v moři pod campem. zahnala se nuda a pro ty co nevydrží na jednom místě to bylo opět výbornéa pohodové trávení dovolené. Čti více…
Aby ten náš pobyt na Korsice byl vyvážený, byl naplánován takový půldenní výlet do blízké Filitosy a pak krátké zastavení v malebné vesničce u moře. O megalitech ve Filitose do dozvíte na jiných webech, na které odkazuji. Tento výlet byl zajímavý a měl cosi i do sebe, ale ne každý to bere za své. Ale když už jsme tam byli, tak zde je nabídka s fotogalerií. Procházka po areálu je podbarvená hudbou, která zní na každém vašem kroku, protože ampliony jsou dokonale zakryté pod umělými kameny při cestě. Co lze obdivovat, je to, jak dokázali v tak daleké minulosti tesat do toho nejdvrdšího kamene jako je syenit.
Filitosa - museum megalitického umětí
na prohlídkové trase s hudebním doprovodem Čti více…
Tak tento výlet byl o pořádné pěší turistice, o tom prožít si to v přírodě. Jeli jsme přes sedlo Coa Sevi, kde jsme měli možnost zastavit, setkat se s místními, volně se pasoucími domácími selátky.
v sedle Col Sevi, 1.101 m n.m.
jsme na vrcholu na Col Sevi a potkáváme volně se bohybující se čuňata
Pak jsme sjeli do vesnice Evisa. Tady nás vysadili, a my sešli strmým a klikatým chodníkem do soutěsky Spelunca. Horský chodník na dobrou obuv. Pak jsme se jen kochali okolními skalami a všemožnými útvary, a to tak dlouho, až jsme mohli do hučící vody v soutěsce konečně vložit své nožičky. Na webových odkazech se píše, že horské potoky na Korsice nebývají až tak studené a je to pravda. Byla to pohoda, která se stala i svačinkovou přestávkou na balvenech v potoce.
soutěska Spelunca - pěší tůra
silnice je na tomhle mostě, takže je třeba se ještě osvěžit
zajímavé místo na soutězce Spelunca
pokračování soutězky a na ní typická stavba mostu
Denní výlet za poznáním měl daný směr, který pro nás cestovka připravila a byl to plán výborný. Cestou tam jsme viděli skalní útvary, které jsme si mohli prolézt a nafotit a které jen tak u nás doma neuvidíte. takže první dobrá známka a mé doporučení.
a zastávka stála za to
mohli jsmese projít a vidět třeba kamenného slona
Pak jsme se dostali do míst, odkud jsme si vyšlápli na vyhlídku a stanuli jsme ve zříceninách bývalých kasáren francouzských legii. Pod námi nádherné a strmé srázy do moře, ale v dáli i silueta města Bonifacio. Popisovat detail o tomto městě nemá cenu, to si najdete na webu www.orbion.cz, ale i na jiných, které jsem už zmínil ve vzpomínkovém článku.
a pod námi byly nádherné scenérie
Bonifacio - pohled na město od bývalých kasáren francouzských legií Čti více…