

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
Podívali jsme se do Jaroměře a Jevíčka – 30.prosince 2023
Jak už to bývá našim zvykem, jak se má udělat pěkné, nebo alespoň příznivé počasí, máme „toulavé boty“. Vánoční svátky máme za sebou i když letos v roce 2023 byli poznamenány nepříjemnými prožitky a tak jsme měli potřebu být mimo domov. Nebyl sníh, vše roztálo a hladina Moravy byla vysoko a už začala s poklesem, takže ano pojedeme.
Na mapě to vypadá jen jako bod a u něho nápis a znak pro křížovou cestu. Tady jsme ještě nebyli a tak se jelo do Jaroměře, zkratkou jen kousek od Konice.
V Konici jsme to vzali přes Šubířov, když nebyl ten sníh a najednou jsem vjížděl z kopce do Jaroměře a proti nám na kopci silueta kostelíka – kalvárie, kde jsem už jednou v jiné roční době byli. Křížová cesta je pak lesní cestou, která vede od centra ke kalvárii.
Jaroměřice - začátek křížové cesty
krásné reliéfy křížové cesty
Zaparkovali jsme a šli jsme ke křížové cestě. Kdyby tam nestáli krásné renesanční vily, ani by to nestálo za tu jízdu z Olomouce. Jedna z nich byla opravená a krásná, druhá pak ve stavu, který už nutně potřebuje opravit. A v této ulici je ta křížová cesta. Tedy pískovcové sloupy s nádhernými reliéfy. Došli jsme ke třetímu v řadě a museli jsme to vzdát. Lesní cesta by blátivá a tak strmá, že by jsme až k vrcholu nevystoupali, zejména, když máme tak bolavé klouby kolenní i kýčelní.
ohlédnutí ke kopco s Kalvárií
jsme zpět v Jaroměři Čti více…
01 – Bosna i Hercegovina – města Jajce a Travnik
Poznat další zemi v Evropě jsme se rozhodli po té, když jsme obdrželi jako dárek poukaz na vybraný zájezd s cestovní kanceláří Vsacan tour. No a protože rok 2022 už nic pro naše zaměření nenabízel, objednali jsme si až letos v roce 2023 poznávací zájezd po Bosně a Hercegovině. Nástup byl v Olomouci v úterý večer dne 3.října a bylo ještě teplo a my vyráželi v letním oblečení. Celou dobu byl našim průvodcem milovník balkánských zemí a proto jsme se toho cestou hodně dozvěděli, zejména pak události mezi lety 1992 až 1996, kdy byla v Jugoslávii občanská válka. Ale o historii se dá dočíst a tak tohle bude jen vzpomínka na naše poznávání, protože kromě Mostaru nám byla tato země téměř cizí.
Ráno dne 4.října jsme měli první poznávání městečka Jajce. Kolem nás byla po ránu mlha a nás čekal povinná směna peněz. Eura jsme museli vyměnit za jejich Marky, zkratka KM. Kurz byl za 1 Euro tedy 1,95 KM. Hned po směně jsme si mohli udělat obrázek o cenách. No a byli jsme uspokojeni, protože to bylo tady v Bosně vše za ceny na které jsme si zvykli v jiných zemích v eurech, ale tady to bylo o polovinu levnější. Jinde například káva za 2 eura, tady za 2 KM, ale ta speciální bosenská byla z 4 KM a k tomu ještě i cigaretka a zápalky s obrázkem kavárničky.
V městečku bylo po ránu to nejpěknější – vodopády na řece Pliva v husté mlze.
vodopád v Jajce s ranní mlhou
vodopád v Jajce s ranní mlhou
Po směně peněz, každý jednotlivě měnil a bylo nás 42, už bylo slunce pánem modré oblohy a vše bylo krásnější.
v uličkách Jajce
památník padlým v občanské válce v Jajce
V městečku výhled na hrad, kam jsme došli postupně, neboť naše první prohlídka byla u podzemních katakomb nad městem a pod pevností.
jsme nad městem Jajce
na prohlídce katakomb Čti více…
02 – Bosna i Hercegovina – město Sarajevo
Když jsem viděl v nabídce, že se jede do Sarajeva, hned bylo rozhodnuto, protože z filmů to vždy vypadá jinak a tady byla možnost stát na tom pravém místě u toho pravého auto a vidět potom i pravé oblečení a kde Ferdinand se svou ženou poseděli v budově tehdejší knihovny.
A tak se mělo tento den stát. První komentář jsme vyslechli v budově knihovny, která nyní slouží jako museum a k počátku první světové války přibyla i historie občanské války mezi lety 1992 a ž 1996, kdy tento objekt vyhořel při bombardování. Dnes je zcela opravený, ale vzácné tisky jsou nenávratně spáleny. Vstup do objektu je za poplatek.
opravená knihovna a radnice
a nyní fotky z placené prohlídky knihovny - radnice
Opravili to nádherně a bylo co obdivovat. Horší dojmy však zanechala výstava fotek z poslední války. Naše první zastavení bylo v místě kde nám zastřelili Ferdinanda.
místo kde zastřelili Ferdinada a jeho ženu
místo kde zastřelili Ferdinada a jeho ženu
Z průvodcem jsme došli ke katolickému kostelu, ale byl zavřený.
a už nové stavby v Sarajevu
u katolického kostela v Sarajevu Čti více…
03 – Bosna i Hercegovina – údolí pyramid, tunel spásy, prameny řeky Bosny
Ráno se vyráželo z hotelu do oblasti nazývané údolím pyramid. Jde o nedávný archeologický objev, který je nyní předmětem zkoumání. Ve Slunenčné pyramidě jsou staré tunely a je zde změna klimatu a energie.
srovnávací foto pyramid v Egyptě a u Sarajeva
v údolí Piramid byl osobně i sám Osmanagich, nekomu se podepisoval do deníku
Prošli jsme tedy těmito podzemními místy y vyslechli historii a budoucnost tohoto místa. Než jsme se dostali na řadu měl jsme možnost nafotit objevitele jak se podepisuje někomu do deníku.
místo které vyzařuje nezvyklou energii
místo které vyzařuje nezvyklou energii
Vše je placeno touto osobou, která žila v USA a objezdila pyramidy ve světě. Byl to samotný pan Osmanagisch, který podle fotek v okolí dodává energii i tenistovi Jokovicovi.
Po tomto poznání jsme popojeli k místu na Sluneční pyramidě, kde se má za to, že povrch pyramidy byl uzavřen betonovou hmotou jejíž složení není dosud známé a jsou zde bloky, které ani současnou technikou nejde manipulovat.
toto by měl být neznámý materiál jako beton pevný
obnažené místa na pyramidě Čti více…
04 – Bosna i Hercegovina – města Jablanica, klášter Blagaj,centrum Mostaru
Po snídani opouštíme hotel v Sarajevu a jedeme směrem na Mostar.
Naše první zastavení je v Jablanici, kde je památník bitvy o řeku Neretvu. Cestou pozorujeme krásnou přírodu, kterou zde vytvořila za ta staletí řeka Ńeretva.
zastavení v Jablanici, kde proběhla bitva o Neretvu
zastavení v Jablanici, kde proběhla bitva o Neretvu
Už blíže Mostaru jsme odbočili, abychom navštívili klášter tančících Jervišů. Klášter je zbudován u velkého vývěru řeky Buna, která se pak vlévá do řeky Neretvy.
blížíme se ke klášteru
bylo to krásné místo pro zastavení
Bylo to krásné místo, ale na parkovišti bylo velké množství autobusů a aut. Když jsme došli ke vstupu, bylo narváno, ale pak se to rozložilo u stolů s pokrmy, protože bylo poledne a sobota k tomu.
prohlídka v klášteře
prohlídka v klášteře Čti více…
05 – Bosna i Hercegovina – památka UNESCO Stočeky v Radimlje,
pevnost Počitelj, vodopády Kravica,
poutní místo Medugorje
Ráno se jelo do okolí Mostaru. No to okolí je asi kolem 60 km a protože to je samá zatáčka, jede se v průměru jen 30 km/hodinu.
První zastavení je v Radmlje u nekropole, kde je mnoho svezených náhrobků, kamenných bloků na náhrobky. Hodně zajímavé a já fotil bez lidí, kteří se nahrnuly na sledování videa. Ten nápad měl i náš průvodce, protože bez lidí to taky ještě neměl nafocené.
první zastavení u Stoček v Radimlja, památka UNESCO
tohle je stočka náhrobek
Dalším zastavením bylo městečko Počitelj ale hlavně pevnost s kamennými domy, usazenými na svahu. Každý dům má kamennou střechu. Nad těmito domy pak vévodí na skalním výběžku pevnost, která byla cílem tohoto zastavení.
pohled na městečko Počitelj ve svahu
fotky pořízené při výstupu k pevnosti
Při pomalém stoupání se šlo malými dlážděnými uličkami s krásnými výhledy na řeku Neretvu, která za touto pevností je řekou, která zavlažuje rozsáhlé údolí se zemědělskou činností.
krásné výhledy do okolí
jsme i na druhé pevnosti Čti více…
06 – Bosna i Hercegovina – město Banja Luka s jízdou
kolem řek Vrbas a Neretva
Ráno po snídani v hotelu Eden v Mostaru se nastupuje i s kufry nakládanými podle místa nástupu.
ráno na hotelu Eden před odjezdem
ráno na hotelu Eden před odjezdem
Do města Banja Luca to je podle kilometráže jen „kousek“,124 km, ale cesta se klikatí krajinou podél břehu řek, takže raději technická zastávka a nabírá se benzin. Krajina kolem naší cesty je úžasná. Na pokyn průvodce jsme zastavili na pěkné vyhlídce s výhledem na klikatící se řeku Neretvu.
zastavení na výhledu nad řekou Vrbas
zastavení na výhledu nad řekou Vrbas Čti více…
Pobyt ve SPA hotelu v Sobotíně – září 2023.
Byl to dárek pod stromečkem, který jsme dostali na vánoce roku 2022 a termín propadnutí se blížil. Tak jsme museli už jen sledovat termín, počasí a volnou kapacitu hotelu. Říkali jsme si, že to tam musí být pěkně drahé, takže by problém s volným termínem neměl být. Nakonec nás snaha využít poslední teplé dny v září roku 2023 dovedli ke kompromisu, když jsme za příplatek pro balkon obdrželi poslední volné místo. Samozřejmě že ve středu 20.září bylo krásné, teplé počasí s modrou oblohou a i ráno, když vycházelo slunce za hřebenem kopečků poblíž hotelového komplexu SPA Sidonie, bylo teplo, ale sluníčku to trvalo déle, než se prodralo ranní zataženou oblohou.
ještě jednou se procházíme zámeckým parkem
ještě jednou se procházíme zámeckým parkem
V dárkovém poukazu jsme dostali v akci „noc“ jeden volný vstup do soukromé lázně, která spočívala v tom, že jsme poznali podzemní chodby, které spojují všechny tři hotelové budovy. Naše soukromá sauna s výřivkou byla až v budově bývalého zámku, pojmenované nyní hotel Klein.
soukromé wellnes ve sklepě hotelu Klein
soukromé wellnes ve sklepě hotelu Klein
V prostřední budově pojmenované Sidonie, kde je recepce a wellnes bazén jsou i prostory nabízející saunový svět.
No a ve třetí budově nazvané hotel Josef, jsou nečekané místnosti pro sportovní vyžití a společná jídelna pro ubytované i restaurace Savarin pro návštěvníky, co jdou cíleně kolem tohoto komplexu.
pohled na bazén
sál pro squash a stolní tenis Čti více…
Bukovina Tatranská – Polsko od 3.září do 7.září 2023
Opět jsme se s cestovní kanceláří MLK-tour z Frýdku Místku dostali někam, kde jsme si jen léčili bolístky seniorského těla. Toto místo je dle našeho zjištění, to nejlepší, co termální lázně mohou nabídnout a pobyt v léčivých vodách měl skutečně i léčebné účinky. Bolesti v rameni, podle doktora ortopedie, vysoký stupeň artrózy, mírně ustoupily, ale za pomoci jedné noční pilulky dokonce bolesti i přestaly.
No ale z hlediska výletů tady, na tak krátkou dobu, nebylo možné zrealizovat. Jednak proto, že se nám ani nechtělo pátrat po autobusových spojích, které tu skutečně jezdí do Bachledky, což je vyhlídka v korunách stromů a s výhledem na pohoří Tater, ale také výlet na celý den pro ty zdatnější k Mořskému plesu, odkud jsou výstupy na Rysy.
první dojem fotka po odjezdu autobusu
na pokoji v hotelu Bukovina - Polsko
Průvodce v autobusu výlet nabídl, ale nedal výklad jak to bude náročné, kolik se musí ujít k Mořskému oku, co se může cestou uvidět a kde se zastaví.
No a pak už nic. Cestovka zrušila možnost sjíždět Dunajec na pltích. Pro nezájem vidět Bachledovu dolinu, se výlet nekonal, a tak se s cestovkou uskutečnil jen výlet do nedalekého Zakopaného, kde jsme my zase kdysi už byli, ( na mém webu :
https://www.cestotipy.cz/2013/vylet-za-poznanim-mesta-zakopaneho-v-polsku/ ) a tak jsme výlet nekoupili, protože se nám jevilo, že je předražený na to, co se při účasti na odpoledním výletě nabízelo.
No a tak mi nezbývá nic jiného, jako je popis možností k léčebné terapii v teplých a léčivých vodách areálu. Vstup na celý den za 79 PLN na osobu seniora je dobrou cenou, zejména když zjistíte, co se vám všechno nabízí.
pohled na areál od parkoviště pro veřejnost
u vstupní haly do termal parku
V areálu jsou bazény rozložené na 4 podlažích.
To nejvyšší a s nejteplejší vodou je pro nás novinkou a raritou, která také nabízela zábavu. Jsou zde dva nerezové okruhy, na stěnách nápisy a šipky, dodržujte směr posunu a signal se posuňte o jednu pozici, ale kdo byl nový choval se zcela opačně, takže místo aby se zařadil do „fronty“ na okruh, tak se žene k volné trysce, ale ti co už jedou dookola a ví jak na to, se hlasitě ozvou a přinutí nováčka k tomu aby reagoval jako oni.
nad tímto bazénem bufet
a také "posunovací" bazén - na zahoukání se posune každý na další pozici s tryskami Čti více…
01 – Vzpomínka na pobyt v Harachově – srpen – první část
Byla to velká příležitost dostat se ještě do Krkonoš a do Harachova na podnikovou chatu, a proto nebylo potřeba se dlouho rozhodovat. Nabízelo se ubytování kousek od dolní stanice lanovky na Čertovu Horu v podnikové chatě. Nebylo to se snídaní ani s polopenzí. Prostě jen pokoj a k němu možnost si navařit ve společné kuchyni a sprchování a hygiena byla na chodbě. V celé chalupě bylo 9 pokojů různě velkých.
Protože jsme byli v Harachově už vícekrát, objevovali jsme vždy místa, kde jsme ještě nebyli a kam se dalo dojet autem, protože po svých nám to začíná nějak váznout.
okolí podnikové chalupy v Harachově
okolí podnikové chalupy v Harachově
Byli jsme tu od 4.srpna do 13.srpna roku 2023. Cesta z Olomouce měla několik nástrah zvaných objížďka a tak to trvalo hodně dlouho. Hned jak jsme dojeli jsme se vydali na procházku po okolí. Při lesíku jsme našel svůj letošní první hříbek a bylo jasné jak to asi dopadne. Už po cestě poprchalo, pršelo, ale mělo být po zbytek pobytu teplé počasí. Takže určitě houby porostou.
V pondělí ráno pršelo a tak se jelo do Polska do termálu. O to samostatná vzpomínka.
V úterý jsme se rozhodli pro něco jako sběr hub. S železniční stanice Harachov jsme to dali do mírného kopce a hned při cestě ti hříbečkové už na nás čekali.
ale letos v srpnu tu rostou praváci a jiné dobroty
ale letos v srpnu tu rostou praváci a jiné dobroty
K poledni jsme měli plné tašky a vrátili jsme se k autu a popojeli k železniční stanici v Kořenově. Tam bylo mrtvo, jen dělníci opravovali střechu a na kolejích byly odstavené vozy. V dáli pak byla vidět opravená výtopna. Tak jsme zajeli autem kousek zpět k fotbalovému hřišti v části zvané Martinské údolí.
pak jsme se vraceli a objevili dobré neplacené parkování a náhon v části Kořenova v Martinském údolí
no tady by byla fajn dovolená Čti více…