

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
01 -Zase za poznáním okolí Třeboně – pondělí a úterý – říjen 2018.
Dovezl jsem ženu do lázní Aurora v Třeboni a abych nejezdil zbytečně, rozhodl jsme se podívat po okolí všude tam, kde jsem ještě nebyl. Třeboň jsem prošmejdil vícekrát, ale je tu pořád co objevovat a zjišťovat, že se stále mění něco k lepšímu. Naposledy jsem tam byl v březnu roku 2017, kdy jsem se tam potuloval také v rámci volného času při lázeňské péči. Mám o tom něco na webu www.cestotipy.cz/2017/tri-tydny-laznich-trebon-brezen-2017/. Takže jsem si ji v odpoledních hodinách zase prošel a pak vyrazil do okolí.
fotky z centra Třeboně
fotky ze zámku a parku v Třeboni
Prostě jsem popojel až do vesnice Holašovice, která je vedena v seznamu památek UNESCO. No a jsem rád, že jsem se tam také podíval. Už se nedivím, že tam jezdí i zahraniční turisté. Je říjen a je pořád teplo a slunce svítí jako o závod a stromy se přeměňují do barev podzimu.
fotky z vesnice Holašovice
fotky z vesnice Holašovice
Pak mě napadlo, že po cestě objevím i zámek Kratochvíle, který se nachází kousek za Netolicemi. Bylo už pozdní odpoledne a tak je zámek zavřený, ale našel jsme skuliny abych nafotil něco, co je pro toto krásné místo typické.
u zámku Kratochvíle
u zámku Kratochvíle Čti více…
02 -Zase za poznáním okolí Třeboně – středa a čtvrtek – říjen 2018.
Ve středu ráno vyjíždím z parkoviště ve sv.Tomáši se záměrem, projet se po území Rakouska. Ještě jsem měl možnost po ránu vidět krajinu místy zakrytou mlhou, či ustupujícím oparem. Bylo to nádherné. Silničky s novým povrchem jsem po ránu brázdil jen já sám. No dojel jsem na hraniční přechod a hned za hranicemi jsou lázně Guglwald. Bylo to pro mě velké překvapení, protože po tak liduprázdné krajině jsme nečekal tak přeplněné parkoviště a krásné stavby a upravené léčivé zahrádky.
projíždím směrem k Rakousku
na státní hranici je Guglwald
Další zastavení bylo ve skutečných lázních při městě Bad Leonfelden. Jestli u nás v domácích lázních náhodou uvidíte nastrojenou a upravenou dámu ve vyšších letech, pak tady jsou tyto dámy, opálené, navoněné a je jim nejméně 80 let. A bylo tam plné parkoviště a bylo tam moc krásné okolí. V městečku jsem neměl kde zaparkovat, ale nakonec jsem si jej prohlédl.
lázeňský komplex v Bad Leonfelden
druhý lázeňský komplex v Bad Leonfelden
Další zastavení jsme si vyhlédl u nádraží v Summerau. To proto, že je tady vyznačena trasa po historické koněspřežné dopravě z Český Budějovic do Linze.
Nakonec jsem se v místě kolem vlakového nádraží zorientoval, zaparkoval „autíčko“ a vydal se na kole až do míst, kde jsem mohl vidět nějakou tu stavbu na této bývalé trati. No stálo mi to za to.
orientace v terénu
zůstala jen jedna čelní stěna mostu Čti více…
Tři týdny v lázních Třeboň – březen 2017.
Až když končím léčebný pobyt mohu rekapitulovat vše co se za ty tři týdny dělo a hlavně v okolí Třeboně a Třeboni samotné vidělo. Nebyla to nuda. V březnu proběhla pozorovaná přeměna zimy na jaro a poslední týden to vypadalo také jako v létě. Do lázeňského areálu jsem chodil na jídlo a procedury a tak jsem si všiml jak tady hnízdily vrány a najednou byly pryč a ozývalo se cvrlikání zpěvných ptáčků. Mohl jsem pozorovat veverky jak si dávají pochoutky nasypané do budek ptáčků, hlavně tedy sýkorek, ale taky jak si schovávají v koruně stromu nedojezená jablka. Ale taky jsem sledoval jak se tu koncetrují marodi po operacích kloubů, zad a jiných neduhů, které jsou na první pohled patrné strnulou chůzí, berlemi a hůlkami. V samotném areálu pak bylo k vidění jaký že to lázeňství je průmysl. Setra co masíruje tak denně zvládá 22 pacientů po 15 minutách. je tu 12 van s perličkovou a vonnou lázní a je tu také 6 van se slatinnou lázní, což bylo právě to co mě sem zaválo, co mě přilákalo.
Třeboň - konečně jsem se k soše dostal přes okno v areálu
Přijel jsem vlakem a vzal sebou skládací kolečko, takže soboty a neděle jsem se toulal touto jihočeskou krajinou plnou rybníků. První víkend byl deštivý, takže to byla jen procházka po Českých Velenicích do rakouského Gmundu. Poznal jsem jak dokáží v Rakousku zavřít v neděli všechny obchodní centra i ta, kde se prodávají potraviny. Ale v českých Velenicích, lze-li to ještě českými nazývat je otevřeno vše, aby ti z Rakouska měli co nakoupit a to i vše z Outletu, vše od trpaslíků a králičků na předzahrádky a podobně. taky mají kam zajít na čínské pochoutky, českého jídla jsem si jaksi nevšiml. Jen pach z vietnamských obchodů mě doprovázel i ve vlaku, kde se mnou jela na České Budějovice Veitnamská omladina.
nad hraniční řekou Lužnicí
náměstí v Gmundu Čti více…
Relaxační pobyt v lázních Třeboň v roce 2014.
Když to letošní jaro má tak vrtkavé počasí, rozhodli jsme si udělat radost na relaxačním pobytu v Třeboni v lázních Berta. Protože odmítám kupovat dálniční známku na jízdu po dálnici D1, našel jsem parádní řešení a vydal se na cestu do Třeboně přes Rakousko. Tady jsou cesty rovné, bez výmolů, bez aut, tedy jen malý provoz a krásná zastavení pod hrady kolem řeky Dyje. Ale tentokrát mě potkalo velké neštěstí, protože když jsem si v Třeboni chtěl pořízené fotky z putování Rakouskem prohlédnout, záhadným způsobem se vymazaly. A tak mi nezbývá než dát typ kudy jet a kde se určitě zastavit. Jen pro ilustraci jsem nakopíroval fotky z webu, které vypovídají o historii navštíveného místa.
Je-li jsme tedy z Olomouce zkratkou přes Slavkov do Židlochovic, Pohořelic až do Znojma. Tady jsme pak měli první zastavení v Retzu. Za krásného počasí a úžasných výhledů jsem zajeli na vrchol nad městem, kde stojí větrný mlýn a je zde krásná kalvárie v barokním provedení.
ilustrační foto: Retz v Rakousku pořízeno z webu
ilustrační foto: větrný mlýn nad městem Retz Čti více…
Je neděle a po ránu je také hodně pošmourno, a tak volíme putování, které bude zaměřeno na kostelní architekturu. Cosi jsme si početli o Římově. Ale že tam přijedem právě v den Římovské pouti, to jsme nečekali a hlavně mohli jsme si projít ambit kolem kostela a mariánské lorety. Byl to úžasný zážitek.
Dopravit se na lipenskou přehradu je možné různými způsoby. Autem vlastním či půjčeným, autobusem nebo vlakem. A pak si prohlížet okolní krásnou přírodu na kole, to znamená mít nosiče na kolo, dopředu si rezervovat místo ve vlaku pro kolo, a nebo si ho na místě vypůjčit. Ale dojet si tam vlastním autíčkem a jen vytáhnout skládací kola, či vyjet si na nejvyšší bod trasy vlakem, či autobusem, a to i s kolem, to je řešení, které jsme zvolili a plně využili právě pro cestování v okolí lipenské přehrady. Tady totiž zůstali krásné asfaltové cesty po pohraniční stráži a jezdit po nich, to je nádhera. A taky to je znát, je to tady „jako na Václaváku“ – někdy. Poznali jsme při prvním přespání místo absolutního klidu a pohody v zátoce, kde jsou ukotveny na břehu přehrady hausbóty.
zátoka na Lipně u osady Hrady
apartmánový dům v Rakouském vlastnictví
Když přijedete do Českého Krumlova, vítá vás hodně informací o tom, kde zaparkovat. Všechna tato oznámená parkoviště jsou na závoru a za poplatek. Ale dá se vjet do okrajových částí města a tam určitě taky najít místo k zaparkování jako běžný obyvatel města. V tom je také velká přednost našeho obytné autíčka, protože na něj neplatí značka do 3,5 tuny. Takže máme zaparkováno na kopci nad městem. Když přejdeme hlavní průtah blízko autobusového nádraží, hned se můžeme začít kochat pohledy pod sebe, před sebe, za sebe a tak. No prostě byla to nádhera, zejména kolem 18.00 hodiny, kdy slunce stojí právě tam kde má být.
Na konci června bylo krásně a tak se jelo autíčkem obytným do Jižních Čech k Lipnu. Ale osud to chtěl, a byly jsme nuceni přespat kvůli poruše autíčka v Jindřichově Hradci. Tak se tedy podívejte, jak to je krásné město a co vše v něm můžete vidět. Dobrý typ pak je na ubytování v mládežnické ubytovně za 300 Kč/noc přímo pod zámkem. Je to Česká hostelová asociace. Ale pozor, v sezoně se musí objednávat. Je to pod názvem Pension u Tkadlen, ul. Pod hradem č.7, telefon +420 384 321 348, nebo e-mail utkadlen@centrum.cz . Takže se dívejte.