

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
01 – Bosna i Hercegovina – města Jajce a Travnik
Poznat další zemi v Evropě jsme se rozhodli po té, když jsme obdrželi jako dárek poukaz na vybraný zájezd s cestovní kanceláří Vsacan tour. No a protože rok 2022 už nic pro naše zaměření nenabízel, objednali jsme si až letos v roce 2023 poznávací zájezd po Bosně a Hercegovině. Nástup byl v Olomouci v úterý večer dne 3.října a bylo ještě teplo a my vyráželi v letním oblečení. Celou dobu byl našim průvodcem milovník balkánských zemí a proto jsme se toho cestou hodně dozvěděli, zejména pak události mezi lety 1992 až 1996, kdy byla v Jugoslávii občanská válka. Ale o historii se dá dočíst a tak tohle bude jen vzpomínka na naše poznávání, protože kromě Mostaru nám byla tato země téměř cizí.
Ráno dne 4.října jsme měli první poznávání městečka Jajce. Kolem nás byla po ránu mlha a nás čekal povinná směna peněz. Eura jsme museli vyměnit za jejich Marky, zkratka KM. Kurz byl za 1 Euro tedy 1,95 KM. Hned po směně jsme si mohli udělat obrázek o cenách. No a byli jsme uspokojeni, protože to bylo tady v Bosně vše za ceny na které jsme si zvykli v jiných zemích v eurech, ale tady to bylo o polovinu levnější. Jinde například káva za 2 eura, tady za 2 KM, ale ta speciální bosenská byla z 4 KM a k tomu ještě i cigaretka a zápalky s obrázkem kavárničky.
V městečku bylo po ránu to nejpěknější – vodopády na řece Pliva v husté mlze.
vodopád v Jajce s ranní mlhou
vodopád v Jajce s ranní mlhou
Po směně peněz, každý jednotlivě měnil a bylo nás 42, už bylo slunce pánem modré oblohy a vše bylo krásnější.
v uličkách Jajce
památník padlým v občanské válce v Jajce
V městečku výhled na hrad, kam jsme došli postupně, neboť naše první prohlídka byla u podzemních katakomb nad městem a pod pevností.
jsme nad městem Jajce
na prohlídce katakomb Čti více…
02 – Bosna i Hercegovina – město Sarajevo
Když jsem viděl v nabídce, že se jede do Sarajeva, hned bylo rozhodnuto, protože z filmů to vždy vypadá jinak a tady byla možnost stát na tom pravém místě u toho pravého auto a vidět potom i pravé oblečení a kde Ferdinand se svou ženou poseděli v budově tehdejší knihovny.
A tak se mělo tento den stát. První komentář jsme vyslechli v budově knihovny, která nyní slouží jako museum a k počátku první světové války přibyla i historie občanské války mezi lety 1992 a ž 1996, kdy tento objekt vyhořel při bombardování. Dnes je zcela opravený, ale vzácné tisky jsou nenávratně spáleny. Vstup do objektu je za poplatek.
opravená knihovna a radnice
a nyní fotky z placené prohlídky knihovny - radnice
Opravili to nádherně a bylo co obdivovat. Horší dojmy však zanechala výstava fotek z poslední války. Naše první zastavení bylo v místě kde nám zastřelili Ferdinanda.
místo kde zastřelili Ferdinada a jeho ženu
místo kde zastřelili Ferdinada a jeho ženu
Z průvodcem jsme došli ke katolickému kostelu, ale byl zavřený.
a už nové stavby v Sarajevu
u katolického kostela v Sarajevu Čti více…
03 – Bosna i Hercegovina – údolí pyramid, tunel spásy, prameny řeky Bosny
Ráno se vyráželo z hotelu do oblasti nazývané údolím pyramid. Jde o nedávný archeologický objev, který je nyní předmětem zkoumání. Ve Slunenčné pyramidě jsou staré tunely a je zde změna klimatu a energie.
srovnávací foto pyramid v Egyptě a u Sarajeva
v údolí Piramid byl osobně i sám Osmanagich, nekomu se podepisoval do deníku
Prošli jsme tedy těmito podzemními místy y vyslechli historii a budoucnost tohoto místa. Než jsme se dostali na řadu měl jsme možnost nafotit objevitele jak se podepisuje někomu do deníku.
místo které vyzařuje nezvyklou energii
místo které vyzařuje nezvyklou energii
Vše je placeno touto osobou, která žila v USA a objezdila pyramidy ve světě. Byl to samotný pan Osmanagisch, který podle fotek v okolí dodává energii i tenistovi Jokovicovi.
Po tomto poznání jsme popojeli k místu na Sluneční pyramidě, kde se má za to, že povrch pyramidy byl uzavřen betonovou hmotou jejíž složení není dosud známé a jsou zde bloky, které ani současnou technikou nejde manipulovat.
toto by měl být neznámý materiál jako beton pevný
obnažené místa na pyramidě Čti více…
04 – Bosna i Hercegovina – města Jablanica, klášter Blagaj,centrum Mostaru
Po snídani opouštíme hotel v Sarajevu a jedeme směrem na Mostar.
Naše první zastavení je v Jablanici, kde je památník bitvy o řeku Neretvu. Cestou pozorujeme krásnou přírodu, kterou zde vytvořila za ta staletí řeka Ńeretva.
zastavení v Jablanici, kde proběhla bitva o Neretvu
zastavení v Jablanici, kde proběhla bitva o Neretvu
Už blíže Mostaru jsme odbočili, abychom navštívili klášter tančících Jervišů. Klášter je zbudován u velkého vývěru řeky Buna, která se pak vlévá do řeky Neretvy.
blížíme se ke klášteru
bylo to krásné místo pro zastavení
Bylo to krásné místo, ale na parkovišti bylo velké množství autobusů a aut. Když jsme došli ke vstupu, bylo narváno, ale pak se to rozložilo u stolů s pokrmy, protože bylo poledne a sobota k tomu.
prohlídka v klášteře
prohlídka v klášteře Čti více…
05 – Bosna i Hercegovina – památka UNESCO Stočeky v Radimlje,
pevnost Počitelj, vodopády Kravica,
poutní místo Medugorje
Ráno se jelo do okolí Mostaru. No to okolí je asi kolem 60 km a protože to je samá zatáčka, jede se v průměru jen 30 km/hodinu.
První zastavení je v Radmlje u nekropole, kde je mnoho svezených náhrobků, kamenných bloků na náhrobky. Hodně zajímavé a já fotil bez lidí, kteří se nahrnuly na sledování videa. Ten nápad měl i náš průvodce, protože bez lidí to taky ještě neměl nafocené.
první zastavení u Stoček v Radimlja, památka UNESCO
tohle je stočka náhrobek
Dalším zastavením bylo městečko Počitelj ale hlavně pevnost s kamennými domy, usazenými na svahu. Každý dům má kamennou střechu. Nad těmito domy pak vévodí na skalním výběžku pevnost, která byla cílem tohoto zastavení.
pohled na městečko Počitelj ve svahu
fotky pořízené při výstupu k pevnosti
Při pomalém stoupání se šlo malými dlážděnými uličkami s krásnými výhledy na řeku Neretvu, která za touto pevností je řekou, která zavlažuje rozsáhlé údolí se zemědělskou činností.
krásné výhledy do okolí
jsme i na druhé pevnosti Čti více…
06 – Bosna i Hercegovina – město Banja Luka s jízdou
kolem řek Vrbas a Neretva
Ráno po snídani v hotelu Eden v Mostaru se nastupuje i s kufry nakládanými podle místa nástupu.
ráno na hotelu Eden před odjezdem
ráno na hotelu Eden před odjezdem
Do města Banja Luca to je podle kilometráže jen „kousek“,124 km, ale cesta se klikatí krajinou podél břehu řek, takže raději technická zastávka a nabírá se benzin. Krajina kolem naší cesty je úžasná. Na pokyn průvodce jsme zastavili na pěkné vyhlídce s výhledem na klikatící se řeku Neretvu.
zastavení na výhledu nad řekou Vrbas
zastavení na výhledu nad řekou Vrbas Čti více…
01 – Červnový zájezd do Itálie – prohlídka města Parmy
Zájezd jsme absolvovali napotřetí, protože naše první přihlášení v roce 2020 zrušil nešťastný Covid-19 a zájezd se nekonal, Itálie zavřela hranice. Druhé přihlášení s přijatým rizikem a tedy i pojištěním na Covid se zase nekonalo, protože i když už se mohlo za přísných opatření na straně Itálie, nenašlo se dost přihlášených účastníků. Za ty dva roky naše zdravotní síly odcházely a tak jsme se přihlásili potřetí. No a už se to povedlo. Dokonce od 1.června roku 2022 i Itálie zrušila přísná opatření proti Covidu. Ale jak jsme na místě zjistili, někde se po vstupu do památky muselo jen s rouškou.
Za tu dobu nám ale také zájezd podražil a tak jsme nic neodkládali a překonali se a vyplatilo se. Odjezd z nástupních míst byl večer v 19:50 z Olomouce. Jelo se přes Rakousko do Itálie do města Parmy. Tady jsme vystupovali z autobusu něco po 10:00 hodině po probdělé noci.
Město Parma bylo poprvé osídleno už v době bronzové a patrně ji založili záhadní Etruskové. Je to město, které je známé svými románskými památkami, univerzitou, ale hlavně slavnou parmskou šunkou a parmezánským sýrem. Část historického centra s kostely, bazilikami, katedrálami, paláci, věžemi, hrádkem, majákem i městskou branou je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na břehu řeky Torrente Parma jsme zahájili prohlídku těch největších památek v centru města.
Parma - řeka Torrente, kde jsme vystoupili a nastoupili
museum archeologie
Palazzo Pilotta, s museem, pak několik nahlédnutí do kostelů při cestě až k tomu nej, a to byl dóm a baptisterium a náměstí Garibaldiho s palácem Guvernátora.
okolí musea v Parmě
okolí musea v Parmě
na náměstí Garibaldiho
na náměstí Garibaldiho
opět jeden z interiérů kostela
opět jeden z interiérů kostela Čti více…
02 – Červnový zájezd do Itálie – výlet vlakem do skupiny městeček v oblasti Cinque Terre
Cinque Terre je chráněný pás pobřeží pod Janovem, na Rivieře di Levante, je to pět sugestivních vesnic bohatých na historii, tradice, vůně, barevné domy a křišťálová voda. Kouzelná městečka, vypínající se na skalnatých útesech, jsou oblíbeným cílem turistů i milovníků trekkingu.
Autobus nás toho dne, 22.června, zavezl do města La Spezia. Pak nám naše průvodkyně šla zakoupit denní jízdenku a kartu na vstup do trekové trasy mezi městečky. A tak jsme potom s jizdenkou za 18.20 eur ( senioři za 14,90 eur ) na celý den jezdili sem tam, jak bylo vhodné s ohledem na čas, na davy turistů a na možnosti fotografického světla. Už jen tato služba byla k nezaplacení, protože v tom davu lidí se zorientovat a mít tu znalost jak na to, to fakt přišlo vhod každému z nás, kteří čekali na nástupišti a pak na rozdání lístků. Každé to malé městečko je chráněno zápisem v UNESCO.
První jízda vlakem byla do městečka Corniglia, odkud je možnost pěší procházky cca 3 km, nejkrásnější stezkou Sentiero Azzuro do nejbarevnějšího městečka Vernazza.
na naší první zastávce hned u moře v městečku Corniglia
před nádražím je "busek" a platí koupená karta na daný den
Po informaci, co na takové cestě nás může čekat, ( do centra od nádraží mělo být 320 schodů) rozhodli jsme se pro variantu, že jen vystoupíme s výpravou a pak se uvidí. A bylo co vidět. Z vlakové zastávky jel minibus a bylo to v ceně. Ale busek byl skutečně mini a tak jsme šli po svých, ale po silnici s mírným stoupáním a myšlenkou, že jen nafotíme tu drsnou stoupačku po nestejnoměrných schodech, kudy už šli davy nahoru i dolů. Ale náš výstup po silnici nebyl tak hrozný a tak se stalo, že busek jsme potkali cestou jen třikrát a byli jsme v centru.
naše focení ze silničky do městečka Corniglia
v městečku Corniglia
Pak na super vyhlídku, kterou nám doporučila vedoucí výpravy, když jsme ji potkali v centru této nám, i jako první navštívené vesnice Corniglia.
v městečku Corniglia tady do schodů ke krásné vyhlídce
a už se kocháme na vyhlídce Čti více…
03 – Červnový zájezd do Itálie – výjezd autobusem do městečka Porto Venere.
Toto městečko tu existovalo už v 1. stol. př. n. l. a v době Římské říše bylo malou rybářskou komunitou. Nyní patří k nejromantičtějším místům na ligurské riviéře. Autobus nás vysadil na horní části, kde je parkoviště a odjel, protože parkování tu je na den za 50 eur.
Naše celá skupina sešla chodníčkem k nábřeží, protože veřejná autobusová linka ještě neměla svůj čas.
sestupujeme do Porto Venera
sestupujeme do Porto Venera
Na náměstíčku jsme byli seznámeni s historií a pak se šlo krásnou uličkou s velkým množství lokálních suvenýrů na prohlídku kostela San Pietro ze 13. stol.
detail vstupní brány do městečka
vzorná polici ve městě
Potom někteří to dotáhli po schodech až do pevnosti nad městečkem. Sešli jsme ke kostelíku St. Lorenzo ze 12. stol., kde jsme opět nahlédli do kostelíka postaveného z bílých a šedých cihel na skalním výběžku, který stál také poblíž jeskyně Lorda Byrona.
na výběžku stojí kostel z 12.století
okružní jízda lodí je u konce
pěkný výhled a na pořád
výhled od kostela Čti více…
04 – Červnový zájezd do Itálie – terénními vozy v lomech na bílý mramor nad městem Carrara.
Doly na bílý mramor, dá se mu říkat bílé zlato, leží v Apuánských Alpách.
Po snídani je opuštění pokojů, nakládání zavazadel a jede se do města Carrary. Město jen projíždíme. V místě, kde se musí povinně odstavit autobus mají na informacích ještě zavřeno a tak se projíždí kolem dopravní značky kde je zákaz vjezdu autobusů delších jak 10,5 m. Ten náš měl 12 metrů. Cílem bylo dopravit se na plánovaný čas k museu, kde se prezentuje těžba bílého mramoru, ze kterého i Michelangelo, Canova, Bernini tesali své nádherné sochy.
na kruháči cestou do Carrary
cestou do lomů nad Cararrou
Až v obci Codena či Miseglia dostávají řidiči našeho delšího autobusu zabrat. Ve vesnici nám každý radí jak na to, jak se vyhnout v zatáčce nesprávně odstavenému autíčku. Dospělo to až do okamžiku, kdy jeden z řidičů „klestil“ cestu vzhůru, jen červený praporek mu v ruce chyběl. Zpět to pak bylo další divadlo, protože se z překladišť vracely mohutné nákladní vozy do provozovaných lomů. Dokonce i jeden z potulných pejsků se rozhodl, že nám bude velet a půjde v čele kolony autobusu a osobních aut řadících se postupně za námi.
přestupujeme na jeepy
prodejna upomínkových předmětů z bílého mramoru Čti více…